Zdjęcia do dowodu i legitymacji – Piotrków Tryb.

Zdjęcia do dokumentów Piotrków

Wiemy, że zdjęcia do dokumentów są bardzo ważne i dlatego w dzisiejszym wpisie podpowiem jak się do nich przygotować, co wziąć pod uwagę.
Zdjęcia do dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu muszą spełniać wiele konkretnych wymogów. A to dlatego, że są to zdjęcia biometryczne wykonywane na wprost.

Cały owal twarzy musi być dokładnie widoczny, włosy nie mogą zakrywać twarzy. W niektórych przypadkach zalecane jest nawet zdjęcie biżuterii oraz okularów.

Jak zatem przygotować się do zdjęcia biometrycznego?

Wskazówki dla Pań

Włosy
Przed wykonaniem fotografii warto przetestować różne warianty. Sprawdź czy lepiej czujesz się, gdy Twoje włosy zasłaniają uszy, czy też nie.
Makijaż
Makijaż powinien być matowy. Wszelkie elementy błyszczące, typu brokat czy błyszczyk nie są zalecane.
Strój
Na zdjęciu biometrycznym będzie widoczna przede wszystkim Twoja głowa. W najlepszym wypadku lekko będą widoczne również ramiona. Szyja jest natomiast najczęściej widoczna ledwo co.
Biżuteria
Powinna być bardzo delikatna. W żaden sposób nie może zasłaniać owalu Twojej twarzy.

Wskazówki dla Panów

Dla Panów wykonanie zdjęć biometrycznych jest zdecydowanie mniejszym wyzwaniem niż w przypadku Pań. Włosy są prawie zawsze idealnie ułożone. Strój nie stanowi poważniejszego problemu, a nastawienie jest przeważnie pozytywne. To tak w telegraficznym skrócie ��

Najczęstsze błędy popełniane przed wykonaniem zdjęć biometrycznych:

 1. Grzywa poniżej linii brwi
  Jeśli wybierasz się do fryzjera przed wizytą u fotografa, pamiętaj, że na zdjęciu biometrycznym Twoje włosy nie mogą zasłaniać owalu twarzy.
 2. Biżuteria zasłaniająca owal twarzy
  Biżuteria nie tylko nie może zasłaniać owalu twarzy, ale również zaburzać jednolitego tła zdjęcia. Aby uniknąć ewentualnych problemów zalecane jest zdjęcie biżuterii.
 3. Wystrojona od stóp do głów
  Zdjęcie biometryczne przedstawia przede wszystkim Twoją głowę, która zajmuje ok. 75% kadru. Tak więc jeśli udasz się do fotografa pięknie wystrojona, mając nadzieję na to, że będzie mógł zaprezentować choć część Twojego stroju, to w przypadku zdjęcia do dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu będzie to niemożliwe.
 4. Niezbyt wyjściowa mina
  Wyraz twarzy na zdjęciu biometrycznym musi być neutralny. Usta powinny być zamknięte, więc szczery uśmiech nie jest pożądany, ale delikatny uśmiech ustami – jak najbardziej.
 5. Wybór (nie)właściwego fotografa
  Często wstydzimy się naszego zdjęcia dowodowego, ponieważ nie jesteśmy z niego zadowoleni. Wykonując zdjęcie w naszym studio możesz liczyć na to, że dołożymy wszelkich starań, aby Twoje zdjęcie było jak najlepsze.

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*